wtorek, 31 marca 2015

Konfitura żurawinowa

Byłam dziś w markecie moją uwagę przykuł na promocji słoik sosu żurawinowego, żurawiny tam jak na lekarstwo za to syropu f.-g. nieskończona ilość:) Tak mam na tym punkcie małego fizia, przyznaje się czytanie etykiet stało się moja obsesją ale dzięki temu dopinguje mnie to do robienia swoich potraw i dań w domu. Stąd dziś przepis na sos żurawinowy ,który nie dość, że ma szeroka gamę zastosowań to jest po prostu smaczny i zdrowy. Lekko kwaskowa nuta zgra się nie tylko z daniami mięsnymi ale tak że z serami czy po prostu kanapką. Zapraszam...
Skala smaku 10/10 mrożoną żurawinę nie jest tak łatwo dostać. Kupiłam ją w Piotrze i Pawle.
Ja zrobiłam z podwójnej porcji, wyszły mi cztery słoiki 250g. które zapeklowałam.


przepis z blogu "Nina w kuchni" (Przepis pochodzi z programu "Julia and Jacques Cooking at Home")
  Składniki:
  • 1 duże jabłko, umiarkowanie słodkie
  • 1 średniej wielkości cytryna
  • 1 szklanka soku pomarańczowego
  • 3 szklanki świeżej lub mrożonej żurawiny - ok. 370g
  • 3 łyżki stołowe octu z białego wina, lub więcej - do smaku
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki pieprzu kajeńskiego, albo do smaku

Wykonanie:

Obrać jabłko, przekroić na ćwiartki, wydrążyć gniazda nasienne. Jabłko pokroić na małe kawałki.

Cytrynę wyszorować i sparzyć. Obrać ze skórki  w ten sposób by uzyskać ok. 10 cienkich paseczków albo przy użyciu noża ściąć tylko żółtą część skórki (bez białego albedo). Skórki drobno posiekać. Najlepiej dodać ją do smaku - z całej cytryny może okazać się za dużo.

Z pozbawionej skórki cytryny (albo połowy - wedle uznania) zdjąć zewnętrzne błony, wraz z pozostałą białą częścią. Cytrynę pokroić na mniejsze kawałki.

Do średniej wielkości garnka wlać sok z pomarańczy i wsypać żurawinę. Na dużym ogniu doprowadzić do wrzenia. Dodać pozostałe składniki sosu, zmniejszyć gaz do średniego i gotować pod przykryciem przez około 5 minut aż żurawina nie pęknie (ten odgłos jest cudowny!). Zdjąć pokrywkę i gotować przez następne 4-5 minut aż sos zgęstnieje [u mnie trwało to 30 minut gotowałam bez pokrywki żeby sok odparował]. Po tym czasie spróbować i ewentualnie dodać soli, pieprzu kajeńskiego, cukru bądź octu winnego.

Przed podaniem doprowadzić do temperatury pokojowej. Można przechowywać w lodówce przez wiele tygodni, a w wersji zamrożonej, jeszcze dłużej.




poniedziałek, 30 marca 2015

Pasztet drobiowo-wieprzowy



Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez pasztetu, a ja nie wyobrażam sobie żeby kupić taki pasztet w sklepie (co w nim siedzi lepiej nie wiedzieć), dlatego też postanowiłam zrobić ten rarytas. Nie powiem, że było łatwo- maszynka do mięsa nie chciała zemną współpracować, a kiedy przełożyłam mięso do drugiego zmielenia w blender MPM "Kasia" nie wytrzymał napięcia i po prostu się zapalił. Dymu było co nie miara ale najważniejsze jest to, że pasztet się udał...uff całe szczęście.
Skala smaku 10/10 pasztet można zrobić wcześniej i bez problemu wystudzony zamrozić. Do pasztetu można również dodać suszone grzyby uprzednio namoczone, co zapewne wzbogaci smak mięsa.
Do pasztetu dobrze jest zrobić sos żurawinowy (można go tez kupić w słoiczku), który idealnie się komponuje smakowo. Przepis na sos żurawinowy w następnym poście.
Składniki:
  • 7 udek drobiowych 0,5kg boczku
  • 400g wątróbki drobiowej
  • 5 jajek zależności od wielkości
  • 1 bułeczka/kajzerka
  • 4 ziarenka ziela angielskiego
  • 4 ziarenka pieprzu
  • 3 duże liście laurowe
  • 2 średnie cebule
  • sól
  • pieprz
  • 1czubata łyżeczka gałki muszkatołowej
  • 1 łyżka majeranku
  • bułka tarta lub otręby do wysypania formy

Wykonanie:
Dzień pierwszy:
Mięso drobiowe oraz boczek zalać wodą, tylko tyle aby pokryć mięso. Wrzucić ziarenka pieprzu, ziela angielskiego, liście laurowe i obraną cebulę, dosolić wodę. Gotować do całkowitej miękkości mięsa, powinno się wręcz rozpadać. U mnie trwało to 1.15 g/m. Najlepiej ugotować je wieczorem aby mięso mogło poleżakować w bulionie przez noc.
W osobnym garnku ugotować wątróbkę (nie solić wody), wystudzić.
Dzień drugi:
Bułkę namoczyć w rosole powstałym z gotowania mięsa. Obrać mięso ze skóry i kości.
 W maszynce przemielić  mięso, boczek, wątróbkę, cebulę i bułkę namoczoną w bulionie. Najlepiej zrobić to dwukrotnie.  Doprawić masę solą, pieprzem,majerankiem i gałką muszkatołową. Dodać żółtka, dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywno, wmieszać delikatnie w masę.
Masę przełożyć do trzech keksówek długości wysmarowanych masłem i wysypanych bułką tartą lub otrębami (Ja do tego celu zakupiłam jednorazowe foremki aluminiowe- nie trzeba niczym ich smarować). Piec około 45min. w piekarniku nagrzanym do 180oC. 
Dopiero po całkowitym schłodzeniu w lodówce nabiera odpowiedniej konsystencji pozwalającej na krojenie zgrabnych plastrów.




piątek, 27 marca 2015

Babka ajerkoniakowa

Święta za pasem dlatego u mnie babkowo. Najwięcej babek pięke przed i po Wielkanocy. Nie wiem dlaczego ale mam na nie wtedy największą ochotę, a że weekend się zaczyna więc na pierwszy plan oczywiście jedna z moich ulubionych babek. Fakt nie było łatwo ją zrobić w natłoku obowiązków zwiazanych z prowadzeniem domu czyt. Dwa małe nicponie ale na pieczenie i gotowanie zawsze znajdę czas choćby w nocy- strzeż Panie. Zaletą jej jest to, że robi się ją naprawdę szybko z niewielu składników, a smak jej jest obłędny. Sami sie przekonajcie. Polecam. Zapraszam...
Skala smaku 10/10 babka jest wilgotna smak ajerkoniaku bardzo wyczuwalny (niestety nie dla dzieci) lukier "jajeczny" dopełnia całość.
Przepis "domowe-wypieki"
Składniki na 12 porcji:
  • 125 g mąki pszennej
  • 125 g mąki ziemniaczanej
  • 250 ml oleju
  • 250 ml ajerkoniaku
  • 250 g cukru
  • 5 jajek
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Lukier:
  • około 1/2 szkl. cukru pudru
  • 3-4 łyżki likieru jajecznego

Przygotowanie:
1. Jajka ubijamy z cukrem i cukrem waniliowym.
2. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia.
3. Do jajek powoli dodajemy najpierw olej a później ajerkoniak.
4. Na koniec dodajemy mąki.
5. Wszystko dokładnie mieszamy.
6. Ciasto wlewamy do formy i pieczemy w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku około 40 – 45 minut.
7. Po wystudzeniu polewamy lukrem.


czwartek, 26 marca 2015

Mazurek kajmakowo-czekoladowy

Nigdy nie byłam zwolenniczką mazurków, dlatego też u nas w rodzinnej tradycji one nie istnieją. Jednak nie byłabym sobą gdybym choc jednego nie upiekla. Tak jak tradycja nakazuje musi być słodko i kalorycznie, i tak właśnie jest. Jest też smacznie, a czy na jednym kawałku sie skończy oceńcie sami. Zapraszam...
Skala smaku 8/10  udało mi się zrobić tylko jedno zdjęcie, gdyż mała blaszka w otoczeniu łasuchów poszła migiem.
Przepis "Moje wypieki"pod nazwą "Kruche ciasto milionera"
Składniki na kruchy spód:
  • 175 g mąki pszennej
  • 125 g pokrojonego w kostkę masła
  • 50 g brązowego cukru (można użyć cukru pudru)
Posmarować tłuszczem lub wyłożyć papierem do pieczenia blaszkę o wymiarach 19 x 29 cm. Do miski przesiać mąkę i wymieszać z cukrem. Dodać masło, zagnieść. Wyłożyć do przygotowanej formy i nakłuć widelcem. Piec w temperaturze 190°C przez 20 minut, do złotego brązu.
Najlepiej użyć gotowej masy toffi w puszce
Składniki na masę czekoladową:
  • 170 g mlecznej czekolady
  • 3 - 4 łyżki masła
Czekoladę rozpuszczać w kąpieli wodnej, dodając stopniowo masło. Polewa powinna mieć taką gęstość, by można ją było swobodnie wylać z rondelka na masę karmelu. Jeśli jest zbyt gesta, dodawać masła, lecz ostrożnie, by nie przesadzić. W ten sposób polewa po ostudzeniu w lodówce będzie gładka - moja taka super gładka nie była;)
Po wylaniu ostatniej wastwy ciasto włożyć do lodówki na kilka godzin.

środa, 25 marca 2015

Babka cytrynowa Madera angielska

Lubię poznawać różne smaki ciast ale tak że i bab, babek, babeczek. Jest mnóstwo ciekawych smaków dlatego też nieustająco poszukuje tego numeru jeden. Dziś babeczka ,która w smaku jest myślę intrygująca dość niezwykła. Połączenie migdałów i cytryny sprawia, że nie jest ona za słodka. Przepis dla poszukujących ciekawych smaków. Zapraszam...
Przepis od koleżanki Anki
Skala smaku 7/10 babka wychodzi mała, sięga do połowy formy.



Składniki :

120 g mąki (ok. 3/4 szklanki)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szklanki zmielonych migdałów (50 g)
180 g masła najlepiej śmietankowego
150 g cukru (ok. 3/4 szklanki)
1 łyżeczka skórki z cytryny oraz 1/4 szklanki soku wyciśniętego z cytryny
3 duże jajka


Lukier cytrynowy:

1 szklanka cukru pudru
sok z cytryny


Mąkę przesiać, dodać zmielone migdały na proszek, proszek do pieczenia i wymieszać. Masło utrzeć z cukrem na jasną masę. Następnie dodawać kolejno jajka, ciągle miksując. Na koniec dodać skórkę z cytryny, mieszankę mąki z migdałami i sok cytrynowy - zmiksować. Przełożyć do formy, wyłożonej papierem do pieczenia. Piec przez ok. 40-45 minut w temp. 170 stopni (sprawdzić przed wyjęciem patyczkiem czy ciasto jest już dobre). Odstawić do ostygnięcia. 

Do miski wsypać cukier puder, dodać sok z cytryny - zmiksować. Gdyby lukier był zbyt gęsty należy dodać więcej soku, gdy zbyt rzadki - cukru pudru. Polać ciasto.




wtorek, 24 marca 2015

Tagliatelle z łososiem i szpinakiem

Musze przyznać, że mimo, iż lubię makarony i często robię na obiad to makaron tagliatelle poznałam w sumie niedawno, a to za sprawą programów kulinarnych. Postanowiłam w końcu zakupić tę nowość i zrobić coś fajnego podpatrzonego, poczytanego i wyszło bardzo smaczne danie, które nie raz gościło już na moim stole. Polecam. Zapraszam...
Skala smaku 10/10- można użyć śmietany 12% lub 18% jednak z trzydziestką jest o niebo lepsze. Najlepiej łodygi szpinaku te grubsze i dłuższe pourywać.
Składniki:
250 g  makaronu tagliatelle
250 g filetu z łososia
250 g świeżych liści szpinaku
300 g. śmietany 30%
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
ser do posypania
Czosnek siekamy, cebulę kroimy w grubą kostkę, wrzucamy na patelnię i podsmażamy na złoto na oleju. Następnie dodajemy drobno pokrojonego łososia i smażymy przez 2-3 minuty. Dodajemy śmietanę i umyte liście szpinaku. Dusimy pod przykryciem przez kolejne 3 minuty, przyprawiamy i dokładnie mieszamy. Po kilku minutach sos jest gotowy. W między czasie gotujemy makaron. Makaron podajemy z sosem i  posypany startym serem.

czwartek, 19 marca 2015

Babka drożdżowa

Kolejna z babek Wielkanocnych,która króluje na nie jednym stole to na pewno Baba Drożdżowa. Kocham ciepłe ciasto drożdżowe z kruszonką i owocami ale przyznam, że do babki drożdżowej zawsze sceptycznie podchodziłam. Postanowiłam w końcu ją zrobić no, bo jakby inaczej:) i co, i właśnie nic.Nie powiem, bo była smaczna ale ja jednak zostanę przy cieście drożdżowym i babce ucieranej. Zapraszam...
przepis  z blogu anikagotuje.blogspot.
Skala smaku 6/10 ja nie użyłam rodzynek, zamiast skórki kandyzowanej dodałam skórki startej z pomarańczy.
Składniki:


  • 600 g mąki
  • 50 g drożdży
  • szczypta soli
  • 6 żółtek
  • 1 łyżka oliwy
  • 125 g masła
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 50 g rodzynek
  • 25 g płatków migdałowych
Sposób wykonania:
  • 2 łyżki mąki zalać jedną szklanka ciepłego mleka. Dobrze  wymieszać, tak aby nie było grudek, dodając szczyptę soli
  • 50 g drożdży rozetrzeć z jedną łyżką cukru i gdy drożdże zrobią się płynne dodać do przestudzonego rozczynu z mąki i mleka. Delikatnie przemieszać i odstawić do wyrośnięcia
  • Żółtka utrzeć z cukrem na puszysta masę. Następnie dodać do nich mąkę oraz wyrośnięty rozczyn. Wyrobić ciasto tak, aby odstawało od ręki
  • Do tak wyrobionego ciasta dodać roztopione i przestudzone masło z łyżką oliwy i nadal wyrabiać, aż wszystkie składniki dobrze się połączą
  • Na koniec dodać namoczone i odsączone rodzynki, skórkę pomarańczową oraz migdały. Jeszcze raz wszystko dokładnie zarobić. Ciasto odstawić na chwilę do podrośnięcia- przykryć ręcznikiem.
  • Ciasto przełożyć do dużej formy na babki wysmarowanej masłem i oprószonej mąką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia
  • Gdy ciasto podrośnie wstawić je do dobrze nagrzanego piekarnika o temperaturze 180 stopni i piec ok 50 -60 minut.
  • Po wystudzeniu polać lukrem.

środa, 18 marca 2015

Babka czekoladowa

Wielkanoc za pasem więc na blogu zrobi się delikatnie babkowo. W końcu to właśnie wtedy Babki wiodą prym na naszych wiosennych stołach. Ja bardzo je lubię,  są naprawdę wdzięczne do robienia. Plusem jest to, że robi się je na ogół szybko i z niewielkiej ilości składników.
Dziś babka czekoladowa i to tak na 100%,gdyż czuć ją w każdym kęsie. Delikatna, wilgotna, smaczna.Zapraszam...
Składniki:
  • 120 g mlecznej czekolady
  • 3 łyżki mleka 3,2%
  • 150 g masła śmietankowego lub margaryny
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 3 jajka
  • 200 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka kakao
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę, proszek do pieczenia, kakao - przesiać, odłożyć.
Czekoladę z mlekiem rozpuścić nad parą wodą najlepiej w metalowej miseczce i lekko przestudzić. Masło utrzeć z cukrem na puszysty i jasny krem. Dodawać po 1 jajku, stale ucierając. Na koniec wlać przestudzoną czekoladę i zmiksować.
Mąkę, proszek do pieczenia i kakao wymieszać i dodać do ciasta. Wszystko dokładnie wymieszać łyżką. Ciasto przelać do formy keksowej lub do formy z kominkiem. Piec około 30 - 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180ºC. 
Wystudzić.
Czekoladowa polewa:
  • 100 g mlecznej czekolady
  • 4 łyżki śmietanki kremówki 30%
Upieczoną babkę polać czekoladą rozpuszczoną w śmietance. Do dekoracji można posypać wiórkami kokosowymi,

poniedziałek, 16 marca 2015

Roladki z kurczaka w sosie serowo musztardowym


Chciałabym Wam przedstawić kolejne danie do wykorzystania z kurczakiem. Kurczak jest najczęściej serwowanym mięsem na polskich stołach, dlatego wiele osób szuka jakieś inspiracji kulinarnej ja też. Dzisiejsze roladki są zbieraniną rożnych przepisów. Wyszły bardzo smaczne, delikatne, rozpływają się w ustach, a to dlatego, że są prużone w delikatnym serowym sosie lekko ostrym. Polecam. Zapraszam...
Skala smaku 10/10 roladki w piekarniku po połowie czasu najlepiej przewrócić na drugą stronę
Składniki
2 pojedyncze piersi z kurczaka
ok. 300 g. pieczarek
cebula
1 łyżka koncentratu pomidorowego
słodka papryka
sól,pieprz
Składniki na sos serowy:
1 ząbek czosnku
100g sera pleśniowego typu błękitny lazur
200g serka topionego
1 szkl. mleka
1/2 szkl wytrawnego białego wina
4 łyżeczki musztardy francuskiej z całą gorczycą
sól
 pieprz

Etapy przygotowania

Filety poprzekrawać tak by powstał większy płat. Opruszyć przyprawami z obydwu stron. Pieczarki oczyścić i zetrzeć na tarce. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Następnie dodać pieczarki i smażyć chwilke, aż płyn odparuje. Dodać koncentrant i przyprawy. Farsz nakładać na płat, następnie zwinąć ciasno roladkę. Roladki można spiąć wykałaczką, obwiązać nicią lub obtoczyć w mące  mocno przyciskając roladki co ja zrobiłam.


Sery zmiksować z mlekiem i wlać na patelnię. Dodać przeciśnięty czosnek, wino, musztardę. Doprawić solą, pieprzem i zagotować.

Gotowe roladki układać w naczyniu żaroodpornym. Zalać sosem. Wstawić do zimnego piekarnika i nastawić temp 200 stopni. Od momentu jej osiągnięcia zapiekać pod przykryciem 30 minut. Po tym czasie zdjąć pokrywkę i piec kolejne 20 zmniejszając temp do 180st. Podawać z ulubionymi dodatkami. Smacznego.