piątek, 28 listopada 2014

Pierniczki okrągłe

Święta zapasem zapachniało po raz kolejny piernikiem ale tym razem w wersji ciasteczkowej. Oczywiście nie robiłam je sama, "mamo pomogę Ci" usłyszałam od mojej córci jak tylko wyjęłam mąkę. Pierniczki są mięciutkie zaraz po upieczeniu, rozpływają się w ustach, a każdy kto spróbował zrobił tylko mmm. Zapraszam...
Przepis zaczerpnięty od babeczka.zuzka.pl
Stopień trudności- prosty, należy podpatrywać sytuacje w piekarniku po 10 min. pierniczki mogą nie dojść ja dostawiłam na kolejne 3 minuty.
Skala smaku- 10/10, mocno wyczuwalna przyprawa do piernika, na tą porcję nie dałam całej paczki zostawiłam z pół łyżeczki w opakowaniu i to był dobry pomysł.
Składniki:

  • 500 g mąki
  • 250 g miodu tj.około 3/4 szkl.
  • 140 g cukru
  • 2 jajka
  • 1,5 łyżeczki sody
  • przyprawa do piernika
Miód przekładamy do garnka, podgrzewamy go do dokładnego rozpuszczenia a następnie studzimy.
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy sodę, cukier, przyprawę do piernika, jajka i miód. Wyrabiamy ciasto. Dzielimy na 3 cześci i robimy z każdej wałek po czym odkrawamy nożem ciasto po około 3 cm - tak jak kopytka, formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego, które układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczemy ok. 10 - 15minut w 175 stopniach.
Po upieczeniu studzimy na kratce.

Przygotowujemy lukier:
  • 100 g cukru pudru
  • gorąca woda
Cukier puder mieszamy z kilkoma łyżkami wody. Nakładamy pędzelkiem na pierniki..
Odkładamy do zastygnięcia.



czwartek, 27 listopada 2014

Potrawka z kurczakiem i szpinakiem

Przyznam, że zawsze kupowałam szpinak mrożony, jeśli ktoś mi wspomniał, że używał do potrawy szpinaku w liściach myślałam tylko jedno pewnie jest to niesmaczne. Jak bardzo byłam w błędzie zdałam sobie sprawę gdy dostałam szpinak w liściach. Smak prawdziwego szpinaku jest nieoceniony smakowo jak i zdrowotno (Liście szpinaku mają właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą. Właściwości lecznicze szpinaku to zasługa beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny – znanych przeciwutleniaczy. Poza tym szpinak bogaty jest w potas, żelazo i kwas foliowy). Od tamtego momentu stałam się fanką tego warzywa. Dziś smaczna propozycja z kurczakiem. Zapraszam...
Stopień trudności- prosta. Trzeba pamiętać, że po wrzuceniu szpinaku należy zmniejszyć ogień i potrawę poddać duszeniu nie gotowaniu wtedy szpinak nie straci swoich wartości witaminowych.
Skala smaku- 10/10, w przepisie jest podana mąka bowiem zagęszcza ona powstały sos, ja jednak nie lubię dodawać dodatkowych kalorii i potrawkę zrobiłam bez niej przez to sos wyszedł troszkę rzadki jednak mi to wcale nie przeszkadzało.

·  1 podwójna pierś z kurczaka
·  1 szkl. szpinaku w liściach
·  1cebla
·  2 ząbki czosnku
·  sól i pieprz
·  1-1.5 łyżeczki słodkiej papryki
·  0.5 łyżeczki ostrej papryki i łyżka przecieru pomidorowego lub pomidor obrany ze skórki lub pomidory z puszki
·  250 ml śmietany 12% lub 18%
·  2 łyżeczki mąki pszennej
·  oliwa z oliwek lub olej kokosowy do smażenia
·  szczypta kurkumy  
- przyprawa do gyrosa lub kurczaka


Liście szpinaku mają właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą. Właściwości lecznicze szpinaku to zasługa beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny – znanych przeciwutleniaczy. Poza tym szpinak bogaty jest w potas, żelazo i kwas foliowy.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/wlasciwosci-lecznicze-szpinaku-liscie-szpinaku-chronia-przed-rakiem-i-_37396.html
Liście szpinaku mają właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą. Właściwości lecznicze szpinaku to zasługa beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny – znanych przeciwutleniaczy. Poza tym szpinak bogaty jest w potas, żelazo i kwas foliowy.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/wlasciwosci-lecznicze-szpinaku-liscie-szpinaku-chronia-przed-rakiem-i-_37396.html
Liście szpinaku mają właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą. Właściwości lecznicze szpinaku to zasługa beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny – znanych przeciwutleniaczy. Poza tym szpinak bogaty jest w potas, żelazo i kwas foliowy.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/wlasciwosci-lecznicze-szpinaku-liscie-szpinaku-chronia-przed-rakiem-i-_37396.h
  Filet z kurczaka myjemy i kroimy w kostkę , opruszamy przyprawą do gyrosa. Na dużej patelni rozgrzewamy niewielką ilość tłuszczu. Cebulę drobno siekamy i przesmażamy razem z  posiekanym czosnkiem. Patelnię zestawiamy na chwilę z ognia. Do cebuli i czosnku dodajemy paprykę i dokładnie mieszamy. Następnie wrzucamy kurczaka, dodajemy sól i odrobinę pieprzu. Ponownie wszystko mieszamy, po czym znów stawiamy na ogniu i dusimy, od czasu do czasu podlewając lekko wodą, aby nie przywarło do dna. Gdy mięso będzie już odpowiednio miękkie dodajemy szpinak (w tym czasie można dodać opcje z pomidorem), czekamy aż zwiędnie i dodajemy śmietanę wymieszaną z mąką oraz - ewentualnie - przecierem pomidorowym i jeszcze chwilę dusimy. Danie można podawać z makaronem, kluseczkami, ryżem. Smacznego.

wtorek, 25 listopada 2014

Piernik

Święta tuż tuż w związku z tym zapachniało mi piernikiem,którego bardzo lubię. Ciasto to choć niby zwyczajne ma w sobie wiele aromatu i delikatności. Chcę Wam zaproponować tradycyjny podstawowy przepis na  piernik prosto z zeszytu mojej mamy.
Stopień trudności- prosty, zawsze się udaje
Skala smaku- 10/10, smaczny jest posypany cukrem pudrem lub polany polewą czekoladową jak kto woli :)
Składniki:
125g kostki masła
1 szkl. cukru
1 szkl. mleka
2 szkl. mąki pszennej
1 jajko
1 łyżeczka sody
3 łyżeczki kakao
1 op.przyprawy do piekarnika
5 łyżek powideł
pokrojone orzechy włoskie
Wykonanie:
Masło, cukier, mleko i kakao zagotować. Masę studzimy i dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Piec 40 min. 190st.- aż ciasto zacznie odstawać od formy.
Składniki są na małą blaszkę 23x28 lub keksówka.



Szarlotka z chrupiącą bezą

Nie lubię jesieni ale ma ona cos co uwielbiam Jabłka przepyszne soczyste i najlepiej ze swojego przydomowego drzewa. Wypieki z jabłkami naleza do moich ulubionych i często goszczą na stole. Dziś zaserwuje wam szarlotkę, która jest szybka i zawiera mało składników mimo to urzeka smakiem. Zapraszam...
Stopień trudności- prosta, trzeba często przewracać jabłka przy smażeniu żeby nam się zbytnio nie przypiekły a były ładnie skarmelizowane, beza pięknie wyrośnie ale musimy ją długo miksować i powoli wsypywać cukier co jest bardzo ważne. Jeśli chcemy by beza wyszła grubsza dodajemy więcej białek lub po prostu robimy na mniejszej formie.
Skala smaku - 10/10

Składniki na kruchy spód:
  • 190 g mąki pszennej
  • 3  łyżki cukru pudru
  • szczypta soli
  • 100 g masła, zimnego
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany 12% lub 18%
  • 1 żołtko
Wszystkie składniki na kruchy spód wyrobić, zawinąć w folię, schłodzić w lodówce przez 30  minut.
Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkować je lub wcisnąć w dno formy na tartę o średnicy 25 cm lub o wymiarach 31 x 21 cm, wysmarowanej wcześniej masłem i oprószonej mąką. Wyrównać, ponakłuwać widelcem.
 Ciasto podpiec w temperaturze 190ºC przez 15 minut, do lekkiego ze złocenia. 
W międzyczasie przygotować jabłkowe nadzienie
Nadzienie jabłkowe:
  • 1,2 kg jabłek najlepiej szarlotkowych
  • 1 łyżka masła
  • 3 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • szczypta gałki muszkatołowej
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne,i pokroić w kostkę.
Na patelni rozgrzać i roztopić masło. Wsypać cukier i wymieszać do lekkiego zagotowania . Dodać jabłka, oprószyć przyprawami i smażyć na małym ogniu, co pewien czas odwracając na drugą stronę, do miękkości jabłek i ich zezłocenia.
Beza:
  •   4 białka
  • pół szkl.cukru
  • 2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej
Białka ubić w misie miksera na sztywną pianę. Dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce, cały czas ubijając na najwyższych obrotach. Gdy masa będzie sztywna i błyszcząca, dodać skrobię i zmiksować.
Na podpieczony spód wyłożyć gorące nadzienie z karmelizowanych jabłek. Na wierzch wyłożyć bezę.
Piekarnik nastawić na temp. 180ºC i piec  25 minut do zarumienienia i wypieczenia bezy - jej wierzch powinien być chrupiący i może lekko popękać.  Studzić przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Przechowywać w chłodnym miejscu.




poniedziałek, 24 listopada 2014

Tarta z kurczakiem i warzywami



Bardzo lubię ciasta kruche czy to na słodko czy na słono . Gdy mamy podstawowe produkty w lodówce obiad w parę chwil gotowy. Smacznie i zdrowo. Zapraszam…
Stopień trudności- proste choć na pewno nie szybkie danie.
Skala smaku 10/10- najlepiej smakuje z sosem czosnkowym, tarta jest też smaczna na kolejny dzień, ciasto pozostaje kruche. 
  • 300 gram mąki pszennej
  • 100 gram masła
  • 300 gram ulubionych warzyw (por może być jedynym składnikiem tarty a cukinia lub bakłażan chętnie wystąpią w towarzystwie podsmażonej połówki papryki i cebuli)
  • 300 gram filetu z piersi kurczaka
  • łyżka oleju
  • 100 gram żółtego sera (do tarty z porem polecam mozzarelle)
  • 300 ml śmietany 18% ewentualnie 12%
  • 4 jajka
  • 6 łyżeczek koncentratu pomidorowego plus 1 łyżka ketchupu
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa, oregano bazylia
 
Kurczaka pokrój w kostkę, przypraw do smaku solą i pieprzem ulubionymi przyprawami, usmaż na rumiano na 1 łyżce oleju lub oliwy oliwek. Następnie Cebulę pokrój w plastry i usmaż dodaj pozostałe pokrojone warzywa .
Ciasto:
Nagrzej piekarnik do temp. 190ºC bez termoobiegu. Mąkę i masło przełóż do głębokiej miski, dodaj jajko i sól. Ciasto zawinięte w folię aluminiową dobrze jest schłodzić przez pół godziny w lodówce. Dno formy do wypieku tart o średnicy ok. 28 cm wysmaruj tłuszczem. Ciasto rozwałkuj na grubość ok. 5 mm, podsypując mąką. Ciastem wyłóż dno i boki formy, po nakłuwaj widelcem. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz ok. 15 - 20 min, do uzyskania złocistego koloru. Poczekaj aż nieco przestygnie.
Przygotuj nadzienie.
Masa śmietanowo-jajeczna:
Do wysokiego naczynia wlej śmietanę, dodaj trzy jaja, sól, pieprz, gałkę muszkatołową, oregano, bazylie. Na koniec dodaj połowę startego żółtego sera i wymieszaj.
 
Podpieczone i wystudzone ciasto posmaruj cienko koncentratem pomidorowym z ketchupem. Na bazę połóż warzywa, kurczaka i wylej masę śmietanowo-jajeczną. Piecz w piekarniku nagrzanym do temp. 190°C przez 20-30 min, posyp pozostałym startym serem i piecz jeszcze ok. 10‒15 min, do zarumienienia powierzchni. 





sobota, 22 listopada 2014

sernik cytrynowy z lemon curd

Ciasto, którego nie trawiłam w dzieciństwie, a bez którego teraz żyć bym nie mogła Sernik. Jestem smakoszem serników i gdziekolwiek by on się znalazł zawsze próbuje go na początek. Niestety jest wiele nie smacznych serników głównie przez źle dobrany ser i składniki, mnie samej też nie zawsze się udaje taki jaki bym chciała jednak po wielu próbach można powiedzieć,że mam recepturę na sernik idealny. Metod robienia królowej ciast jest naprawdę wiele w połączeniu z owocami, czekoladą i innymi produktami zawsze wychodzi inny ciekawy smak. Na początek sernik z blogu "Moje wypieki"
Stopień trudności- średni, jeśli chcecie żeby sernik był bardziej puszysty śmietanę należy ubić i wtedy dołożyć do masy,
Skala smaku- 10/10 czuć wyrazisty smak cytryny

Składniki na spód:
  • 500 g ciastek pełnoziarnistych typu digestive
  • 200 g masła
Ciastka pokruszyć w malakserze na piasek, masło roztopić. Masło wymieszać z ciastkami do otrzymania masy o konsystencji mokrego piasku.
  Blaszkę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia (tylko spód). wyłożyć masą ciasteczkową, wyrównać.
Schłodzić przez 30 minut w lodówce.
Składniki na masę serową:
  • 1,5 g twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego przynajmniej dwukrotnie- ja używam "kiełbasek"
  •   1szklanka śmietany kremówki 36%
  •   ja do sernika daje zawsze cukier puder na 500g- 1 szkl. cukru pudru czyli tutaj 3 szklanki cukru pudru
  • 2 łyżki otartej skórki z cytryny
  •   6jaj
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Ser zmiksować z cukrem i skórką z cytryny. Kolejno dodawać jajka (całe), miksując po każdym dodaniu, następnie śmietanę kremówkę. Nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej - napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego; sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół.
Wyjąć formę z lodówki, masę serową wylać na schłodzony spód z ciastek.
Piec w temperaturze 150ºC przez około 90 minut. Gotowy sernik powinien być ścięty i sprężysty na wierzchu.
Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku, następnie schłodzić w lodówce przez około 12 godzin. 
Składniki na lemon curd:
  •   90g masła
  • 3/4 szkl. cukru
  •   2jajka, lekko roztrzepane
  • 1 łyżka otartej skórki z cytryny
  •   4łyżki soku z cytryny
Masło rozpuścić, ostudzić. Dodać pozostałe składniki i zmiksować. Masę umieścić w szklanej miseczce, którą ustawić na rondelku z gotującą się wodą. Gotować w kąpieli wodnej mieszając, aż zgęstnieje. Lekko przestudzić.
Na wystudzony sernik wyłożyć lemon curd, równo rozprowadzić. Włożyć do lodówki na minimum 4 godziny, a najlepiej na całą noc.
Smacznego !


piątek, 21 listopada 2014

Chleb drożdżowy z siemieniem lnianym i słonecznikiem



Pieczenie własnego chleba tak na stałe rozpoczęłam z 6 miesięcy temu. Kiedy czytałam na etykietach co "siedzi" w naszym chlebie stwierdziłam, że nie chce tego spożywać ( choć przyznam, że niekiedy mam lenia i skusze się na kromkę kupnego chleba ale wtedy staram się wybierać ten najmniej z "Ezowany") . Wypieki swojego chleba są naprawdę szybkie i łatwe fakt, że jeszcze nie robiłam z zakwasu ale wszystko przede mną. Na początek prezentuje chlebek poniżej można zrobić z połowy porcji wtedy w keksówce najlepiej.
Stopień trudności- prosty
Skala smaku - 10/10
Składniki
  •  750 g mąki
  •  20 g drożdży
  •  łyżka soli
  •  500 g wody
  •  pół szklanki otrąb pszennych
  •  2 łyżki siemienia lnianego
  •  2 łyżki ziaren słonecznika

Do miski przesiać mąkę, dodać sól, otręby i pokruszone drożdże. Wlać ciepłą wodę i wymieszać wszystkie składniki, tak aby ciasto nie lepiło się do rąk. Przełożyć na stolnicę i zostawić pod przykryciem do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
Po tym czasie należy uderzyć w ciasto kilka razy pięścią aby rozprowadzić zgromadzone w nim powietrze. Przez chwilę wyrabiać ciasto aby uzyskać gładką konsystencję.Można podzielić na 2 części i uformować zgrabne bochenki. Ja natomiast piekłam go we formie do babki.
Bochenki zwilżyć wodą, posypać siemieniem lnianym, słonecznikiem i mąką, a następnie naciąć w dwóch miejscach wzdłuż bochenków. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190°C na ok. 30-40 min.
Aby sprawdzić czy chleb jest gotowy należy postukać w spód bochenka. Kiedy wydany dźwięk będzie głuchy, chleb jest już gotowy. Ja natomiast nigdy tego nie robię, wystarczy popatrzeć na skórkę chleba gdy jest ładnie zrumieniona jest ok.